Kuba


turistický průvodce

 

Vízum
Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu vstupní vízum, což se týká i cest za účelem turistiky. V létě 2024 zavedla Kuba pro cesty za účelem turistiky elektronické vízum, o které je potřeba požádat na stránce https://evisacuba.cu. Stránka je dostupná v angličtině, španělštině a francouzštině. Poplatek za podání žádosti činí 750 CZK a je možné jej uhradit bankovním převodem nebo kartou při osobní návštěvě Velvyslanectví Kuby v Praze. Po obdržení platby je žadateli zaslán kód s turistickým vízem na email, společně s odkazem na stránku Dviajeros (https://dviajeros.mitrans.gob.cu), kde je nutné před odjezdem vyplnit příjezdový formulář. Po vyplnění příjezdového formuláře (nejdříve 72 hodin přes cestou) je žadateli zaslán jednotný doklad, který obsahuje QR kód s formulářem a kódem uděleného víza. Formulář, na jehož stránku je žadatel přesměrován po obdržení turistického víza, lze vyplnit teprve 72 hodin před plánovaným odletem. Není možné jej vyplnit až při příjezdu na území. Některé letecké společnosti vyplněný formulář vyžadují k nahlédnutí ještě před zahájením cesty. Při příjezdu na Kubu je zpravidla vyžadováno jeho předložení ve vytištěné podobě.

Současně může být i nadále požadováno i vyplnění papírového celního a migračního formuláře, který cestující obdrží na palubě letadla či po příletu na letišti. Vytištěná stránka s QR kódem elektronického formuláře „dviajeros“ by však měla být dle zkušeností pro cestující dostačující. Pro vstup do země je bezpodmínečně vyžadováno cestovní pojištění na celou dobu pobytu. Turistické vízum má platnost jednoho roku a opravňuje žadatele k pobytu na Kube v délce do 90 dnů, s možností prodloužení na dalších 90 dní na cizinecké policii (Dirección de Inmigración y Extranjería). 

Měna
Na Kubě se používají dvě měny: kubánské peso (CUP) a konvertibilní peso (CUC). V roce 2021 začala Kuba postupně rušit CUC, ale je stále v oběhu. Doporučuje se směnit peníze v oficiálních směnárnách (CADECA) nebo bankách.

Jazyk
Úředním jazykem je španělština. Anglicky se domluvíte ve větších městech a turistických oblastech, ale znalost základních španělských frází může být velmi užitečná.

Bezpečnost
Vyhýbejte se neznámým oblastem v noci, dávejte pozor na své osobní věci a mějte na paměti, že turisté mohou být cílem drobných krádeží.

Cestovní adaptér
Na Kubě se používají zásuvky typu A a B, stejně jako ve Spojených státech. Napětí je 110 V a frekvence 60 Hz. Je zapotřebí mít s sebou cestovní adaptér.

Česká ambasáda
Česká republika nemá na Kubě velvyslanectví. Nejbližší české velvyslanectví se nachází v Mexiku.

Tísňová linka
V případě nouze na Kubě volejte univerzální tísňové číslo 106 pro policii, 104 pro záchrannou službu a 105 pro hasiče.

Suvenýry
Kuba nabízí mnoho autentických suvenýrů, jako jsou ručně vyráběné doutníky, rum, tradiční kubánské hudební nástroje a umělecká díla. Trhy a malé obchody jsou skvělým místem pro nákup originálních suvenýrů.

Gastronomie
Kubánská kuchyně je směsí španělských, afrických a karibských vlivů. Mezi typické pokrmy patří „ropa vieja“ (trhané hovězí maso), „moros y cristianos“ (rýže s fazolemi) a „lechón asado“ (pečené vepřové). Kuba je také známá svými dezerty, jako je „flan“ a „turrón“.

Očkování a zdravotní doporučení
Pro cestu na Kubu nejsou vyžadována žádná povinná očkování, avšak doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B a tyfu. Před cestou si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění.