Polsko


turistický průvodce

 

Zajímavosti o Polsku

 

Neobvyklý architektonický styl Krzywy Domek
V městě Sopoty na pobřeží Baltského moře najdete Krzywy Domek, neboli „křivý domek“. Tato neobvyklá budova, inspirovaná pohádkovými kresbami, se stala jednou z nejfotografovanějších staveb v Polsku. Její zakřivené zdi a nepravidelné tvary vytváří optickou iluzi, která přitahuje turisty z celého světa.

První šifra Enigmy prolomena v Polsku
Před vypuknutím druhé světové války se polským matematikům podařilo prolomit německý šifrovací stroj Enigma. Práce, kterou vykonali Marian Rejewski, Jerzy Różycki a Henryk Zygalski, výrazně přispěla k válečnému úsilí spojenců. Tento úspěch zůstal po dlouhá léta utajený, ale dnes je uznáván jako jeden z klíčových momentů v historii kryptografie.

Auschwitz – symbol holocaustu
Nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau, nacházející se nedaleko města Osvětim, se stal symbolem hrůz holocaustu. Během druhé světové války zde bylo zavražděno více než 1,1 milionu lidí, převážně Židů. Dnes je tento komplex památníkem a muzeem, které připomíná oběti holocaustu a slouží jako varování před nebezpečím nenávisti a extremismu.

Město trpaslíků – Wrocław
Wrocław, jedno z nejkrásnějších měst v Polsku, je také známé svou neobvyklou atrakcí – malými bronzovými soškami trpaslíků, které jsou rozesety po celém městě. Tato tradice vznikla jako forma protestu proti komunistickému režimu a dnes je zábavou pro návštěvníky, kteří se snaží najít co nejvíce z těchto roztomilých sošek.

Nejstarší mincovna v Evropě
Polsko se může pochlubit jednou z nejstarších fungujících mincoven na světě. Mincovna v Krakově, která byla založena v roce 1328, dodnes produkuje mince, medaile a další numismatické předměty. Polské mince a medaile jsou známé svou vysokou kvalitou a uměleckou hodnotou.

Marie Curie-Skłodowská – první žena, která získala Nobelovu cenu
Polsko je rodnou zemí Marie Curie-Skłodowské, první ženy, která získala Nobelovu cenu, a to nejen jednou, ale hned dvakrát. Její objevy v oblasti radioaktivity nejen změnily svět vědy, ale také otevřely cestu pro další generace vědkyň po celém světě.

Historie první psané ústavy v Evropě
Polsko se může pochlubit tím, že má jednu z nejstarších psaných ústav na světě. Ústava přijatá 3. května 1791 byla první moderní ústavou v Evropě a druhou na světě, hned po ústavě Spojených států. Tento dokument měl zásadní význam pro politickou a společenskou transformaci Polska.

Nejstarší obchodní centrum ve střední Evropě
Sukiennice, neboli Tkaninová hala v Krakově, je považována za nejstarší obchodní centrum ve střední Evropě. Toto gotické tržiště, které existuje již od 13. století, dnes slouží jako tržiště pro suvenýry, umění a řemeslné výrobky, a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Krakově.