Cestovatelské tipy
Aby vaše cesty proběhly hladce a bez zbytečných komplikací, připravili jsme pro vás přehled užitečných cestovatelských tipů a vychytávek. Tyto rady jsme zasadili do průběhu našich příprav a samotného průběhu cesty tak, aby vám ušetřily čas, peníze a energii, a zároveň zpříjemnily každou vaši cestu.
Průzkum a nákup letenky
Jakmile mám jasno v destinaci, začínám sledovat letenky. Používám Skyscanner a jestliže mám do odletu dostatet času, nastavím si upozornění na cenové změny. Snažím se najít co nejvýhodnější letenku, a to nejen z hlediska ceny, ale i času odletu, délky přestupů a kvality leteckých společností. Pokud vidím, že cena výrazně klesla, rezervuji si letenku.
Rezervace ubytování
Když už mám letenku, přecházím k výběru ubytování. Používám osvědčený web Booking.com popřípadě Airbnb, kde hledám ubytování na základě recenzí, polohy a ceny. Při výběru se zaměřuji na dostupnost k veřejné dopravě, protože preferuji hromadnou dopravu před taxi, což je často levnější varianta. Vždy si do svého telefonu rovnou uložím adresu a kontaktní údaje na ubytování (bude se později hodit) a stahuji překládací aplikaci Google Překladač.
Směna peněz a platební příprava
Zkontroluji, jaká měna se v zemi používá, a promyslím, kolik hotovosti budu potřebovat. Většinu transakcí preferuji kartou, ale mít hotovost je vždy nutné pro menší výdaje, trhy nebo v případech, kdy nelze platit kartou. Ke směně využiji směnárnu, která je obecně o něco výhodnější než banka. Také si ověřím, jestli mám v aplikaci banky povoleny platby kartou v zahraničí. Pokud jedu do netradičních destinací (Afrika, Střední a Jižní Amerika, Asie) informuji o tom svoji banku. V případě, že v zemi často používají bezkontaktní platby přes mobil, mám připravenou Apple Pay nebo Google Pay.
Vybavení a balení
Následně přichází fáze balení. Do příručního zavazadla balím věci, které bych potřeboval při zpoždění nebo ztrátě hlavního zavazadla – léky, základní oblečení, zubní kartáček, powerbanku a důležité dokumenty. Nezapomínám na drobnosti, jako je univerzální adaptér či základní lékárnička. Vždy s sebou mám také prázdnou láhev na vodu, kterou si mohu naplnit po letištní kontrole.
Balení není jen o tom naházet věci do kufru, ale také o strategickém přemýšlení, jak vše optimálně uspořádat a co si skutečně vzít.
Oblečení a obuv
- Spodní prádlo a ponožky – Začínám balením základního oblečení. Na každý den beru jedno čisté spodní prádlo. Ponožky beru extra navíc – nikdy nevíte, kdy budete potřebovat suché.
- Trička a košile – Pokud jedu na delší dobu, počítám s praním, takže se nesnažím sbalit na každý den zvlášť.
- Kalhoty a kraťasy – Beru si minimálně jedny pohodlné džíny, lehké kalhoty na cestování a v závislosti na počasí také kraťasy.
- Vrstvy – Vždy přidávám vrstvy, například lehký svetr nebo mikinu, aby bylo možné přizpůsobit se různým teplotám, navíc v letadle může být chladno.
- Bunda a pláštěnka – Pokud cestuji do chladnější oblasti nebo během deštivé sezóny, sbalím si bundu a skládací pláštěnku.
- Boty – Pohodlné boty na celodenní chůzi jsou klíčové. Vždy balím minimálně dvoje – jedny pohodlné tenisky a případně sandály nebo boty do vody (v závislosti na destinaci).
Osobní hygiena
- Zubní kartáček a pasta – Mám cestovní variantu, která nezabere moc místa.
- Deodorant a sprchový gel – Používám malé, cestovní balení, abych nezabíral moc místa v příručním zavazadle. Větší balení dám do odbaveného kufru.
- Šampon a kondicionér – Opět v cestovním balení, které je často omezeno na maximálně 100 ml.
- Krém na obličej a opalovací krém – Pokud letím do slunečné destinace, nezapomínám na ochranu proti slunci.
- Holicí strojek a pinzeta – Některé z těchto věcí nemusí být povoleny v příručním zavazadle, proto si vždy ověřím pravidla dané letecké společnosti.
Elektronika a nabíječky
- Telefon a nabíječka – Můj telefon je nepostradatelný, a tak vždy dbám na to, aby byl plně nabitý a nabíječka byla po ruce.
- Powerbanka – Abych měl vždy energii pro své zařízení, sbalím powerbanku, zejména na dlouhé lety nebo cesty, kde nemusí být přístup k zásuvce.
- Notebook a nabíječka – Pokud cestuji pracovně nebo si plánuji něco vyřídit, beru s sebou i notebook. Před cestou si ještě stáhnu všechny důležité soubory pro případ, že nebudu mít přístup k internetu.
- Sluchátka – Ideálně bezdrátová, abych mohl poslouchat hudbu nebo sledovat filmy na cestách.
- Fotoaparát – Pokud plánuju fotit, přibalím také foťák s náhradními bateriemi a paměťovými kartami.
Dokumenty a peníze
- Pas – Nejdůležitější doklad, který vždy zkontroluji, jestli je platný a zda splňuje požadavky destinace (např. platnost minimálně šest měsíců po návratu).
- Vízum – Pokud je potřeba, mám vyřízené vízum a také jeho kopii.
- Lístky a rezervace – Vytisknuté nebo uložené v telefonu (letenky, ubytování, jízdenky).
- Peněženka – Mám u sebe hotovost v místní měně nebo alespoň základní částku v eurech/dolarech, která se snadno směňuje. Dále mám kreditní a pokud budu půjčovat auto tak i debetní kartu. Část bankovek si pro všechny případy dávám do krytu telefonu.
- Cestovní pojištění – Mám u sebe kopii cestovního pojištění s kontakty na pojišťovnu a instrukcemi, co dělat v případě nouze. Na cestu uzavírám vždy pouze kvalitní cestovní pojištění.
Zdraví a bezpečnost
- Lékárnička – Mám malou lékárničku s léky na bolest, na zažívací problémy, náplasti, dezinfekci a léky, které pravidelně užívám.
- Místní léky – Pokud jedu do destinace, kde je doporučeno užívat např. antimalarika, mám je u sebe.
- Antibakteriální gel a rouška – Vždy nosím antibakteriální gel a alespoň jednu roušku nebo respirátor.
Ostatní nezbytnosti
- Brýle a sluneční brýle
- Prázdná láhev na vodu – Mám opakovaně použitelnou láhev, kterou si můžu naplnit po bezpečnostní kontrole na letišti.
- Kniha nebo čtečka – Ideální pro zábavu na letišti nebo v letadle.
Kontrola dokumentů a pojištění
Následně kontroluji veškeré potřebné dokumenty. To zahrnuje platnost mého pasu, víza (pokud jsou potřeba), letenky, rezervace ubytování a cestovní pojištění. Pojištění si sjednávám v závislosti na cílové zemi a aktivitách – pokud budu například dělat outdoorové sporty, zohledním to při výběru pojištění.
Také si pořizuji elektronické kopie všech možných dokumentů včetně pasu a občanky, které uložím do telefonu nebo cloudu, aby byly dostupné v případě ztráty.
Předem si stahuji offline mapy a aplikace
Vzhledem k tomu, že ne všude je dostupný internet, stáhnu si offline mapy na mapy.cz pro města, která budu navštěvovat nebo pro celý stát. Dále používám aplikace pro místní hromadnou dopravu, převod měn (např. XE Currency) a překlady (Google Překladač). Pokud plánuji navštívit hodně muzeí či památek, stáhnu si oficiální aplikace a ideálně si koupím vstupenky online, abych se vyhnul frontám na pokladně.
Příprava na letiště
Den před odjezdem se ujistím, že mám vše potřebné sbaleno, vytisknu pro jistotu palubní lístek (boarding pass) a uložím ho do mobilní aplikace letecké společnosti. Ověřím si, jak se dostanu na letiště – používám aplikace jako Uber nebo kontroluji spoje hromadné dopravy. Pokud jedu autem, které odstavím na nějakém větším parkovišti, vyfotím si jeho polohu. Vždy si nechám dostatečnou časovou rezervu, zvláště pokud jedu hromadnou dopravou.
Letiště
Když přijedu na letiště, vždy si nechám dostatek času na odbavení a kontrolu. Zkušenost mě naučila, že přijít na letiště alespoň dvě až tři hodiny před odletem je nezbytné, zejména při mezinárodních letech.
Odbavení a získání palubního lístku
Po příjezdu na letiště se nejdříve orientuji podle informačních tabulí. Najdu si na velké obrazovce, které jsou všude, svůj let – vyhledám leteckou společnost, číslo letu, a případně bránu (gate), odkud letadlo odlétá. Vedle těchto informací je uveden i čas, kdy začíná odbavení (check-in).
Pokud mám k odbavení zavazadlo, jdu k přepážce letecké společnosti, která můj let vyřizuje. Často je k dispozici více přepážek, takže si na obrazovce nad přepážkou zkontroluji, která je určena pro můj let, a postavím se do fronty. Na přepážce odevzdám svůj pas, letenku (může být papírová nebo v aplikaci na telefonu) a zavazadlo k odbavení. Zde mi pracovník vydá palubní lístek (boarding pass), pokud ho ještě nemám. Tento dokument obsahuje čas nástupu do letadla a číslo brány (gate), odkud let odlétá.
Bezpečnostní kontrola (security check)
Po odbavení se přesouvám k bezpečnostní kontrole. Na tabulích jsou šipky, které mě navedou k oblasti pro bezpečnostní prohlídku. Zde musím připravit následující věci:
- Tekutiny – Všechny tekutiny, gely nebo pasty musí být v nádobkách o maximálním objemu 100 ml a celkově nesmějí přesáhnout objem jednoho litru. Tyto nádoby musím mít uloženy v průhledném sáčku, který vytáhnu z příručního zavazadla a položím na bezpečnostní pás.
- Elektronika – Všechny elektronické přístroje jako notebooky, tablety a fotoaparáty musí být také vyjmuty z příručního zavazadla a umístěny samostatně na pás.
- Pás a kovové předměty – Sundávám si opasek, hodinky, kšiltovku, mikinu a všechno z kapes. Pokud mám boty s kovovými přezkami, sundám i boty.
- Zákazy – Nesmím mít u sebe tekutiny přesahující 100 ml (např. láhev vody), ani ostré předměty (nůžky, nože apod.).
Všechny tyto věci pokládám do plastových vaniček, které se projedou rentgenem. Elektroniku a tekutiny dávám do samostatné vaničky, tyto věci ničím nepřikrývám. Do druhé dávám batoh a mikinu. Zůstávám jen v kalhotech a tričku. Následně já sám projdu detektorem kovů. Občas mě pracovníci mohou vyzvat k další kontrole, což je běžné. Občas dojde ke stěrům pomocí papírku z rukou, bot, oblečení a zavazadel. Papírek se poté vloží do přístroje, který vyhodnotí, jestli osoba nemanipulovala s výbušninami nebo jinými látkami.
Hledání brány (gate)
Po bezpečnostní kontrole se přesunu do odletové haly. Zde si najdu aktuální tabuli odletů, kde zkontroluji, jakou bránu má můj let a zda nedošlo k jejímu změnění. Poté se přesunu směrem k této bráně. Cestou si mohu dát něco k jídlu, nakoupit v duty-free obchodech nebo si odpočinout.
Nástup do letadla (boarding)
Zhruba 30 minut před odletem začne nástup do letadla. Postupuje se podle zón, které jsou uvedeny na palubním lístku, a pracovníci letiště postupně vyzývají pasažéry k nástupu. Vstupuji do letadla, ukážu svůj palubní lístek a pas nebo občanku, a pracovník mě nasměruje do správné části letadla, kde najdu své sedadlo.
Příprava před přistáním
Jakmile letadlo začne klesat, začínám se připravovat na přistání. Pokud jsem si ještě nevyplnil imigrační formuláře (které některé země požadují), je ideální čas to udělat. Aerolinky je většinou rozdávají před přistáním, a já je hned vyplním, abych tím neztrácel čas po přistání. Vytahuji si pas a připravuji si všechny potřebné dokumenty, včetně vyplněného imigračního formuláře, abych byl připraven na kontrolu hned, jak letadlo přistane.
Vystoupení z letadla
Když letadlo dosedne a začne pojíždět k bráně, čekám, až se ulička uvolní. Nechci se tlačit, a proto si raději počkám, než se ulička uvolní. Teprve potom vezmu své příruční zavazadlo z horní schránky a pomalu vystupuji. Pokud mám přestup, zaměřuji se na informační obrazovky a rychle kontroluji detaily o svém dalším letu, abych zjistil bránu a čas odletu.
Imigrační kontrola (pasová kontrola)
Další krok je imigrační kontrola. Pokud cestuji na velké letiště, kde mohou být dlouhé fronty, snažím se co nejrychleji dostat do prostoru kontroly. Úředník se mě může ptát na účel cesty, jak dlouho zůstanu nebo kde budu bydlet. Mám připravené odpovědi a všechny dokumenty po ruce – pas, vyplněný formulář a rezervaci ubytování. Po absolvování kontroly dostanu razítko do pasu, které mi umožňuje vstup do země.
Vyzvednutí zavazadel
Po pasové kontrole mířím k výdeji zavazadel. Letiště bývají rozsáhlá, takže sleduji cedule, které mě navedou na správné místo. Dívám se na obrazovky, kde najdu číslo pásu, na kterém by mělo být mé zavazadlo. Abych si svůj kufr rychle poznal mezi ostatními nebo aby mi ho někdo omylem nevzal, dávám na něj barevnou visačku nebo pásku. V případě, že zavazadlo nedorazí nebo je poškozené, mám po ruce kontaktní údaje na leteckou společnost a hotel. Pokud zavazadlo není k dispozici, hlásím to na přepážce „Lost & Found“ a zařizuji doručení.
Celní kontrola
Po vyzvednutí zavazadla mě čeká ještě celní kontrola. V některých zemích je to jen rychlé projití přes zelenou zónu („nic k proclení“), v jiných může dojít i k prohlídce zavazadel. Abych předešel problémům, před cestou se vždy seznámím s tím, co je možné do země dovézt, a zda něco z mých věcí nespadá do zakázaných kategorií, například alkohol, tabák nebo léky.
Přeprava z letiště do města
Jakmile mám zavazadlo a prošel jsem celnicí, zamířím k východu z letiště. Zde je několik možností, jak se dostat do města. Pokud vím, že místní dopravní systém je složitý, rezervuji si předem transfer, který mě odveze přímo k ubytování. Pokud to není nutné, preferuji veřejnou dopravu, jako je metro, vlak nebo letištní autobus, což bývá nejen levnější, ale často i rychlejší. Při cestě taxíkem si dávám pozor na neoficiální řidiče, kteří by si mohli účtovat přemrštěné částky, a využívám pouze oficiální taxislužby nebo aplikace jako Uber.
Směna peněz
Pokud nemám hotovost v místní měně, zamířím ke směnárně. Většinou si ale směním jen malou částku na nejnutnější výdaje, protože směnárny na letištích mají obvykle horší kurzy než ty ve městě. Preferuji však výběr hotovosti z bankomatu, vybírám pouze z bankomatů bank, nikoliv z jiných „univerzálních“ bankomatů, ty mají často vysoké poplatky a nevýhodný kurz. Pokud jsem mimo EU, koupím si místní SIM kartu kvůli datům, nebo pokud můj telefon umožňuje, ideálně si pořídím eSIM kartu. Na všech letištích je wifi-free, takže lze tohle zvládnout za pochodu.
Příjezd do hotelu
Po cestě z letiště dorazím k ubytování. Na recepci ukazuji pas nebo občanku a potvrzení o rezervaci, které mám buď vytištěné, nebo uložené v telefonu. Pokud je to možné, zeptám se také na doporučení, kam zajít na jídlo nebo co stojí za vidění v okolí. Někdy se stává, že je pokoj připraven až o něco později (zejména pokud přijedu ráno). V takovém případě nechám zavazadla na recepci a vydám se prozkoumat město nebo si jdu dát něco k jídlu. Při platbě kartou vždy platím v místní měně, nikdy v platebním terminálu nedávám převést na jinou měnu.
Zájezdy
Nejvýhodnější zájezdy se slevami.
Vstupenky
Vstupenky na všechny atrakce po celém světě.
Ubytování
Nejširší výběr ubytování na Booking.com
Pojištění
Kvalitní cestovní pojištění je základ.
Autopůjčovny
Největší autopůjčovny na jednom místě.