Srí Lanka


turistický průvodce

 

Vízum
Občané ČR cestující na Srí Lanku za účelem turistiky, na dobu nepřesahující 30 dní, jsou od 17. dubna 2024 osvobozeni od vízové povinnosti a také od vízového poplatku a mohou tak přicestovat na Srí Lanku pouze s platným českým pasem. Nemusí si ani vybavovat tzv. ETA, tedy elektronickou cestovní autorizaci, která byla pro občany ČR povinná před 17. dubnem 2024.

Srílanské úřady spustily 1. ledna 2023 online formulář, kde si cestující na Srí Lanku mohou tři dny před plánovanou cestou vyplnit příjezdovou kartu (arrival form). Některé aerolinie vyžadují vyplněný formulář při odbavení na letišti. Cestující by si měl u své letecké společnosti ověřit, zdali tento online formulář vyžaduje. Formulář je možné vyplnit zde.

Měna
Oficiální měnou Srí Lanky je srílanská rupie (LKR). Peníze můžete vyměnit v bankách, směnárnách nebo na letištích. Většina měst a turistických oblastí má dostupné bankomaty, kde můžete vybírat hotovost. Kreditní a debetní karty jsou běžně akceptovány v hotelech, restauracích a obchodech.

Jazyk
Na Srí Lance jsou úředními jazyky sinhálština a tamilština. Angličtina je také široce používaná, zejména v turistických oblastech, hotelech a restauracích. Místní jazyky se používají v různých regionech a mohou se lišit i v rámci menších oblastí.

Bezpečnost
Srí Lanka je většinou bezpečná pro turisty, ale je důležité být obezřetný, zejména v rušných městech a turistických oblastech. Dbejte na své osobní věci, vyhněte se nočnímu cestování v neznámých oblastech a vždy používejte ověřené taxi služby. Je také doporučeno mít kopie důležitých dokumentů a kontakt na místní ambasádu v případě nouze.

Cestovní adaptér
Na Srí Lance se používají zásuvky typu D a G. Napětí je 230 V a frekvence 50 Hz. Pokud vaše zařízení neodpovídá těmto standardům, budete potřebovat cestovní adaptér. Většina elektrických zásuvek v Srí Lance je kompatibilní s českými přístroji, ale je dobré mít s sebou adaptér pro jistotu.

Česká ambasáda na Srí Lance
Velvyslanectví České republiky v Kolombu
Adresa: 15, Sulaiman Terrace, Colombo 05, Srí Lanka
Telefon: +94 11 250 2321
Nouzová linka: +94 11 250 2322

Tísňová linka
Na Srí Lance je univerzální tísňové číslo 119, které můžete volat pro záchranku, policii nebo hasiče. Je užitečné mít číslo na místní policii a nemocnici, kde budete pobývat.

Suvenýry
Srí Lanka nabízí širokou škálu suvenýrů, jako jsou tradiční textilie (sárí, šály), ručně vyráběné šperky, koření, čaj a různé řemeslné výrobky. Každý region má své specifické suvenýry; například v Kandy můžete najít tradiční keramiku a v Nuwara Eliya kvalitní čaj.

Gastronomie
Srílanská gastronomie je známá svou rozmanitostí a intenzivními chutěmi. Ochutnejte místní speciality jako hoppers (pancake), kottu roti (smažené placky s masem a zeleninou) nebo tradiční curry. Nezapomeňte na srílanské dezerty jako wattalapam (kokosový pudink) a curd s medem. Srílanská kuchyně je bohatá na koření a chutě, takže každý region nabízí unikátní gastronomické zážitky.

Celní předpisy
Při cestování na Srí Lanku můžete přivést osobní věci a suvenýry bez celních poplatků, pokud jsou určeny pro osobní potřebu a nejsou nadlimitní. Na dovoz alkoholu a tabáku platí určité limity. Doporučuje se před cestou zkontrolovat aktuální celní předpisy, abyste se vyhnuli problémům při vstupu do země.

Očkování a zdravotní doporučení
Před cestou na Srí Lanku se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu, břišnímu tyfu a případně i proti vzteklině a japonské encefalitidě, zejména pokud plánujete cestování do venkovských oblastí nebo do země s vyšším rizikem těchto nemocí. Vždy je dobré konzultovat s lékařem a mít aktuální informace o zdravotních rizicích a preventivních opatřeních. Před cestou si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Zdravotní a hygienické tipy
Voda z kohoutku na Srí Lance není bezpečná k pití. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a zkontrolovat, zda je uzavřená. Jídlo si vybírejte pečlivě, preferujte vařená jídla a vyhněte se syrovým potravinám a salátům, které mohly být omyty v nezdravé vodě. Používejte repelenty proti hmyzu, zejména ve venkovských oblastech, kde je vyšší riziko malárie a dengue.