Singapur


turistický průvodce

Vízum
Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza a zůstat v zemi po dobu 90 dnů. Bezvízový styk neopravňuje k získání zaměstnání v Singapuru ani k výdělečné činnosti na území státu. Při příjezdu je vyžadováno vyplnění imigrační karty (tzv. Disembarkation/Embarkation Card). Její polovina je odebrána při vstupu, druhou pečlivě uschovejte a odevzdejte při odjezdu ze země. Formulář obsahuje kromě běžných údajů o cestujícím také délku a místo pobytu v Singapuru. Jiná přihlašovací povinnost neexistuje. Od 20. dubna 2016 zavedly singapurské migrační orgány pro návštěvníky země povinné snímání otisku palce, k němuž dochází v rámci pasové kontroly na hraničních přechodech.

Orgány pasové kontroly mohou vyžadovat potvrzenou zpáteční letenku nebo letenku do dalšího místa pobytu, případně platné povolení ke vstupu do země, do které osoba přes Singapur cestuje. Poslední podmínkou pro vstup je zajištění dostatečných finančních prostředků pro pobyt, jejichž výše však není přesně stanovena. Není vyloučena namátková kontrola dostatečného finančního zajištění pobytu v zemi. Je vhodné mít platební kartu na jméno cestujícího.

Měna
Oficiální měnou Singapuru je singapurský dolar (SGD). Peníze lze vyměnit v bankách, směnárnách nebo na letištích. Ve většině měst a turistických oblastí jsou dostupné bankomaty, kde můžete vybírat hotovost. Kreditní a debetní karty jsou běžně akceptovány v hotelech, restauracích a obchodech, ale je dobré mít u sebe i hotovost pro menší transakce.

Jazyk
V Singapuru jsou čtyři úřední jazyky: angličtina, čínština, malajština a tamilština. Angličtina je však nejrozšířenějším jazykem a běžně se používá v obchodních a oficiálních záležitostech. Turisté se bez problémů domluví anglicky.

Bezpečnost
Singapur je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, což z něj činí ideální destinaci pro turisty. Míra kriminality je velmi nízká, a to i v nočních hodinách. Přesto je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření, jako je hlídání osobních věcí a dodržování místních zákonů, které jsou přísně vymáhány.

Cestovní adaptér
V Singapuru se používají zásuvky typu G, které jsou běžné ve Velké Británii. Napětí je 230 V a frekvence 50 Hz. Budete potřebovat cestovní adaptér.

Zdravotní péče
Zdravotní péče v Singapuru je na velmi vysoké úrovni a nemocnice jsou moderně vybavené. Většina lékařů mluví anglicky. Před cestou si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Česká ambasáda v Singapuru
Velvyslanectví České republiky v Singapuru
Adresa: 11 Collyer Quay, The Arcade #08-03, Singapore 049317
Telefon: +65 6224 5847
Nouzová linka: +65 9186 6224

Tísňová linka
V Singapuru je univerzální tísňové číslo 999 pro policii a 995 pro záchranku a hasiče. Tyto linky jsou dostupné 24 hodin denně. Doporučuje se mít také uložené číslo na velvyslanectví nebo konzulát pro případ nouze.

Suvenýry
Singapur nabízí širokou škálu suvenýrů, od tradičních asijských uměleckých děl po moderní designové výrobky. Mezi oblíbené suvenýry patří batikované textilie, čaj, koření, místní umění a miniatury symbolů Singapuru, jako je Merlion. Na trzích a v obchodních centrech najdete mnoho možností, jak si přivézt kousek Singapuru domů.

Gastronomie
Singapurská kuchyně je známá svou rozmanitostí a vlivem čínské, malajské, indické a západní kuchyně. Místní trhy s jídlem (hawker centres) nabízejí širokou škálu pokrmů za dostupné ceny. Mezi typické pokrmy patří Hainanese chicken rice, laksa, chilli krab a satay. Nezapomeňte také ochutnat místní dezerty, jako je kaya toast a různé druhy tropického ovoce.

Celní předpisy
Při cestování do Singapuru můžete přivést osobní věci a suvenýry bez celních poplatků, pokud jsou určeny pro osobní potřebu. Singapur má přísné zákony proti dovozu žvýkaček (s výjimkou lékařských) a dalšího zboží, jako jsou drogy, pornografie a nelegální kopie zboží. Doporučuje se před cestou zkontrolovat aktuální celní předpisy, abyste se vyhnuli problémům při vstupu do země.