Japonsko


turistický průvodce

Víza
Občané České republiky nepotřebují pro krátkodobé turistické pobyty do Japonska vízum, pokud jejich pobyt nepřesáhne 90 dní. Stačí mít platný pas, zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků na pokrytí pobytu. Pokud plánujete delší pobyt nebo jiné účely (studium, práce), budete muset zažádat o specifické vízum na japonském velvyslanectví.

Měna
Oficiální měnou v Japonsku je japonský jen (JPY). Většina obchodů a restaurací akceptuje platby v hotovosti, i když kreditní karty jsou stále více akceptovány ve městech a turistických oblastech. Bankomaty jsou široce dostupné, ale ne všechny přijímají zahraniční karty, proto je vhodné mít s sebou hotovost. Peníze lze vyměnit v bankách, směnárnách nebo na letištích.

Jazyk
Úředním jazykem je japonština. V turistických oblastech a hotelech se lze domluvit anglicky, ale ne všude je angličtina rozšířená. Doporučuje se naučit základní japonské fráze nebo mít s sebou překladovou aplikaci, která usnadní komunikaci.

Bezpečnost
Japonsko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Kriminalita je nízká, a turisté se mohou cítit bezpečně i při nočních procházkách ve městech. I přesto je dobré dbát na obezřetnost, hlídat si osobní věci a respektovat místní pravidla a zákony.

Cestovní adaptér
V Japonsku se používají zásuvky typu A a B, které nejsou kompatibilní s českými adaptéry. Napětí je 100 V, což je nižší než v České republice. Doporučuje se proto pořídit si cestovní adaptér a měnič napětí, pokud plánujete používat citlivá elektronická zařízení.

Zdravotní péče
Zdravotní péče v Japonsku je na vysoké úrovni, nemocnice a kliniky jsou moderně vybavené. Speciální očkování pro cestu do Japonska není vyžadováno, ale je dobré mít aktualizováno očkování proti běžným nemocem jako tetanus. Před cestou si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Ceny
Japonsko je obecně dražší destinací, ale nabízí širokou škálu cenových úrovní. V Tokiu a velkých městech mohou být ceny ubytování a stravování vyšší, zatímco na venkově je možné najít levnější možnosti. Jídlo v běžné restauraci může stát od 1000 do 2000 JPY, zatímco luxusní večeře se může pohybovat kolem 5000 JPY a více. Ubytování se liší podle standardu, od levných hostelů po luxusní hotely.

Česká ambasáda v Japonsku
Ambasáda České republiky v Japonsku se nachází v Tokiu. Adresa: 2-16-14 Hiroo, Shibuya-ku, Tokyo 150-0012, Japonsko. Telefon: +81 3 3400 8122. V případě nouze lze využít i konzulární pohotovost. Doporučuje se před cestou zapsat se do systému DROZD, aby vás ambasáda mohla kontaktovat v případě potřeby.

Tísňová linka
V Japonsku lze volat univerzální tísňové číslo 110 pro policii a 119 pro záchranku a hasiče. Většina operátorů mluví japonsky, takže může být užitečné mít s sebou překladovou aplikaci nebo využít pomoc místních lidí.

Suvenýry
Japonsko nabízí pestrou škálu suvenýrů, od tradičních výrobků jako jsou kimona, dřevěné panenky kokeshi a keramika, až po moderní popkulturu v podobě manga a anime figurek. Mezi oblíbené suvenýry patří také čaje, sladkosti a různé speciality regionů, jako je sake nebo miso.

Gastronomie
Japonská kuchyně je známá po celém světě svou rafinovaností a důrazem na čerstvost surovin. Mezi nejznámější pokrmy patří sushi, ramen, tempura a okonomiyaki. Každý region Japonska má své specifické speciality, které stojí za ochutnání. Kromě tradičních jídel je v Japonsku populární i tzv. izakaya, neformální restaurace, kde můžete ochutnat různé druhy malých pokrmů a místní piva.

Celní předpisy
Při cestování do Japonska můžete přivést osobní věci a suvenýry bez celních poplatků, pokud jsou určeny pro osobní potřebu a nejsou nadlimitní. Dovoz alkoholu a tabáku je omezen na určité množství. Před cestou je doporučeno zkontrolovat aktuální celní předpisy, aby nedošlo k problémům při vstupu do země.

Očkování a zdravotní doporučení
Pro cestu do Japonska není vyžadováno žádné specifické očkování. Doporučuje se však mít aktuální očkování proti tetanu, hepatitidě A a B a dalším běžným onemocněním. Vždy je dobré konzultovat s lékařem před cestou a zjistit aktuální zdravotní doporučení pro oblast, kterou plánujete navštívit.

Zdravotní a hygienické tipy
Voda z kohoutku v Japonsku je bezpečná k pití a je běžně konzumována. Hygiena je v Japonsku na vysoké úrovni, což z něj činí velmi bezpečnou destinaci z hlediska zdravotních rizik.