Čína


turistický průvodce

Vízum
Pro vstup do Číny potřebují občané České republiky vízum, které je nutné získat před odjezdem. Turistická víza obvykle platí na 30 až 90 dní a lze je získat na čínských ambasádách a konzulátech. Při žádosti o vízum je nutné předložit platný pas, fotografie a potvrzení o rezervaci ubytování nebo itinerář cesty. Pro delší pobyty nebo pracovní účely je třeba zajistit speciální typ víza.

Měna
Oficiální měnou v Číně je čínský jüan (CNY), také známý jako renminbi (RMB). Bankomaty jsou široce dostupné ve městech, ale ne vždy přijímají zahraniční platební karty. Doporučuje se mít vždy u sebe dostatečnou hotovost, zejména při cestách do menších měst nebo venkovských oblastí. Výměna peněz je možná v bankách a oficiálních směnárnách.

Jazyk
Oficiálním jazykem v Číně je mandarínská čínština. V turistických oblastech a velkých městech můžete narazit na lidi, kteří hovoří anglicky, ale mimo tyto oblasti je angličtina méně běžná. Doporučuje se naučit se několik základních frází v čínštině nebo si připravit aplikaci pro překlad.

Bezpečnost
Čína je obecně bezpečnou zemí pro turisty, avšak jako ve všech velkých městech je důležité být opatrný, zejména na přeplněných místech, jako jsou trhy a turistické atrakce. Doporučuje se hlídat si osobní věci a cennosti, zejména v hromadné dopravě. Před cestou se doporučuje zaregistrovat se v systému DROZD Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Cestovní adaptér
V Číně se používají zásuvky typu A, C a I, s napětím 220 V a frekvencí 50 Hz. Zatímco evropské zástrčky typu C jsou často kompatibilní, pro zásuvky typu A a I je potřeba speciální adaptér. Doporučuje se vzít si univerzální cestovní adaptér.

Zdravotní péče
Zdravotní péče ve velkých městech je na vysoké úrovni, avšak v odlehlejších oblastech může být omezená. Doporučuje se mít uzavřené cestovní pojištění, které pokryje případné náklady na lékařskou péči, včetně evakuace. Před cestou zvažte očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a případně i malárii, pokud plánujete cestovat do rizikových oblastí. Před cestou si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Ceny
Ceny v Číně se značně liší podle regionu. Ve velkých městech jako Peking a Šanghaj jsou ceny vyšší než ve venkovských oblastech. Například oběd v běžné restauraci může stát kolem 40–100 CNY, zatímco v luxusnějších restauracích se ceny pohybují výše. Veřejná doprava a vstupy do turistických atrakcí jsou obecně cenově dostupné.

Česká ambasáda v Číně
Ambasáda České republiky v Pekingu:
Adresa: 2 Ritan Lu, Jianguomenwai, Chaoyang District, Peking, Čína
Telefon: +86 10 8532 9500
Nouzová linka: +86 139 1175 2544

Tísňová linka
V Číně je univerzální tísňové číslo 110, které můžete volat pro policii. Pro záchranku použijte číslo 120 a pro hasiče číslo 119.

Suvenýry
Mezi oblíbené suvenýry z Číny patří hedvábí, porcelán, čaj, ručně vyráběné výrobky, kaligrafie a tradiční čínské medicíny. Na tržištích můžete také najít různé řemeslné produkty a suvenýry s čínskými motivy, avšak při nákupu dražších položek se doporučuje opatrnost a vyjednávání ceny.

Gastronomie
Čínská kuchyně je velmi rozmanitá a liší se podle regionu. Mezi nejznámější pokrmy patří pekingská kachna, dim sum, kung pao kuře a různé druhy nudlových polévek. Nezapomeňte ochutnat tradiční čínské čaje a místní speciality, které často odrážejí bohatou kulturu a historii regionu.

Celní předpisy
Do Číny můžete přivézt osobní věci bez celních poplatků, pokud jsou určeny pro osobní potřebu. Pro dovoz alkoholu, tabáku a dalších specifických produktů platí omezení. Vývoz starožitností a kulturních artefaktů je přísně regulován a často vyžaduje speciální povolení. Doporučuje se před cestou zkontrolovat aktuální celní předpisy, abyste se vyhnuli případným problémům.

Čína je jedinečnou destinací, která nabízí nesčetné zážitky a fascinující kontrasty mezi starobylými tradicemi a moderním světem. Cestování po této zemi vyžaduje určitou přípravu, ale odměnou vám budou nezapomenutelné zážitky a objevování jedné z nejstarších kultur na světě.