Bangladéš


turistický průvodce

 

Zajímavosti o Bangladéši

Největší delta na světě
Bangladéš je domovem největší říční delty na světě, kterou tvoří řeky Ganga, Brahmaputra a Meghna. Delta pokrývá většinu země a poskytuje úrodnou půdu pro zemědělství, což je klíčové pro ekonomiku Bangladéše.

Bengálský tygr v Sundarbans
Sundarbans, největší mangrovový les na světě, je známý jako poslední útočiště ohroženého bengálského tygra. Tento majestátní predátor je symbolem divoké přírody v Bangladéši a zároveň hlavní atrakcí pro ekoturisty.

Mezi nejlidnatější země světa
Bangladéš je jednou z nejhustěji osídlených zemí na světě s více než 160 miliony obyvatel na relativně malém území. Dháka, hlavní město, je jedním z nejrychleji rostoucích měst na světě.

Světové centrum výroby oděvů
Bangladéš je druhým největším vývozcem textilu a oděvů na světě, hned po Číně. Tento průmysl tvoří významnou část ekonomiky země a zaměstnává miliony lidí, zejména žen.

Jatiyo Sangsad Bhaban – moderní architektonický skvost
Národní parlament Bangladéše, známý jako Jatiyo Sangsad Bhaban, je jednou z nejvýznamnějších moderních staveb na světě. Navrhl jej slavný americký architekt Louis Kahn, a budova je považována za mistrovské dílo moderní architektury.

Cox’s Bazar – nejdelší pláž na světě
Cox’s Bazar se pyšní nejdelší písečnou pláží na světě, která se táhne v délce přibližně 120 kilometrů. Tato pláž je oblíbenou turistickou destinací, nabízející nekonečné možnosti relaxace a vodních sportů.

Bangladéšská filmová produkce – Dhallywood
Bangladéš má vlastní filmový průmysl známý jako Dhallywood, který produkuje stovky filmů ročně. Tato odvětví je soustředěno v Dháce a představuje důležitou součást kulturního života země.

Historický přístavní město Chittagong
Chittagong je největší přístavní město v Bangladéši a má strategický význam pro obchod v celém regionu. Město je také známé svými historickými památkami, mešitami a přírodními krásami.

Bývalá hlavní město – Sonargaon
Sonargaon, historické město poblíž Dháky, bylo kdysi hlavním městem starověkého bengálského království. Dnes je to fascinující archeologická lokalita, která přitahuje turisty svými zříceninami a muzei.

Rok 1971 – Válka za nezávislost
Bangladéš získal nezávislost po krvavé válce v roce 1971, která je známá jako Bangladéšská osvobozenecká válka. Tento konflikt vedl k oddělení od Pákistánu a vytvoření samostatného státu, což je významná kapitola v historii země.